Mała podpowiedź dla tych, którzy zaczynają przygodę z przedszkolem 😊

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU.

Jak pomóc sobie i dziecku?

/rady dla Rodziców/

 

 1. Nie przychodź do przedszkola na ostatnią chwilę, unikaj pośpiechu. Wyprawa do przedszkola powinna być raczej spacerem, a nie wyścigiem z czasem.
 2. Pożegnanie z dzieckiem w przedszkolu powinno być krótkie i niezbyt czułe, staraj się szybko wyjść z przedszkola. Czułości wynagrodzisz dziecku podczas odbierania do domu.
 3. Nie bierz na ręce płaczącego dziecka, aby pracownik przedszkola nie musiał odrywać go od Ciebie, trzymaj dziecko za rączkę.
 4. Dziecko do przedszkola powinien przyprowadzać rodzic bardziej odporny psychicznie lub dziadkowie, ta osoba, z którą dziecku będzie się łatwiej rozstać.
 5. Dziecko chętniej wejdzie do sali, jeżeli z szatni pójdzie ze swoim kolegą.
 6. Dziecko ma prawo płakać przy rozstaniu i przez pierwsze dni. To naturalna reakcja na nową, nieznaną sytuację, na dłuższe rozstanie z Rodzicami.
 7. Nie zabieraj dziecka do domu, gdy płacze. Jeżeli zrobisz to chociaż raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
 8. Nie obiecuj mu, że odbierzesz go po drugim śniadaniu, jeśli wiesz, że nie będziesz mógł tego zrobić.
 9. Postaraj się stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj go możliwie najwcześniej. /po drugim śniadaniu, po obiedzie./
 10. Nie wymuszaj na dziecku, by zaraz po przyjściu do domu opowiadało o przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres. Poczekaj, aż samo zacznie mówić.
 11. Nie komentuj zachowania dziecka przy nim samym. Rozmowy typu: „Nie chciał jeść, płakał cały dzień, siusiał w majtki” , odbiją się negatywnie na dziecku.
 12. Nie wypowiadaj się negatywnie o przedszkolu w obecności dziecka.
 13. Rozstanie z Rodzicami może ułatwić ulubiona zabawka, przyniesiona z domu przytulanka. Dobrze byłoby taka zabawkę podpisać, łatwiej będzie ją odnaleźć wśród przedszkolnych zabawek.
 14. Po przyjściu z przedszkola okazuj dziecku więcej zainteresowania, poświęć trochę czasu, rekompensując mu rozstanie.

Pracownicy przedszkola mają świadomość, że powierzacie nam Państwo swój najdroższy skarb. Będziemy się o niego troszczy.

 

 

 

 

Leave Your Reply