Zabawy logopedyczne

BAJKI I ZABAWY LOGOPEDYCZNE

  • MIŚ SIĘ BAWI RAZEM Z NAMI

Dziecko otrzymuje, zrobionego z papieru i patyczka – lizaka, z jednej strony naklejony jest miś (rys. 21), z drugiej – kolorowy papier.

Dziecko słucha wymienianych przez Rodzica słów, unosząc misia TYLKO wówczas, gdy wyraz zaczyna się np. na sylabę pa: pani, dom, pali, rzeka, drzewa, papier itp. Następnie zmieniamy sylabę na inną…

Jeżeli sylaba na początku wyrazów jest już identyfikowana poprawnie, wówczas ćwiczenie utrudnia się, polecając podnosić lizak TYLKO wtedy, gdy dana sylaba jest na końcu wyrazu np: kanapa, dom, radio, łapa, stół, stopa itp.

Następnie zmieniamy sylabę na końcu wyrazu na inną.

 

  • O JĘZYCZKU, KTÓRY CHCIAŁ SKAKAĆ JAK PIŁKA

Języczek siedział schowany za ząbkami i nigdy nie mógł oglądać zabaw dzieci. Pewnego razu udało mu się wysunąć między ząbki i zobaczył piłkę, która wesoło skakała po podwórku, odbijając się od ziemi. Pozazdrościł piłce, że może tak wysoko skakać, a ponieważ nie mógł wyjść na dwór (kto widział, żeby języczek chodził po dworze?), zaczął odbijać się od dziąseł, bo w jamie ustnej, gdzie było jego mieszkanie, jest mało miejsca. Był tak wesoły, że może skakać jak piłka, że zaśpiewał: la la la.

Dzieci też chciałyby, żeby ich języczki tak skakały i wesoło śpiewały. Dlatego wykonują wyżej wymienione ćwiczenie przy szeroko otwartych buziach, aby widać było wesołe języczki (uderzają czubkiem języka o górne dziąsła i wymawiają la la la).

 

  • ZWIERZĘCE GADANIE Beszczyński

Co mówi bocian, gdy żabkę zjeść chce? Kle, kle, kle.
Co mówi żaba, gdy bocianów tłum? Kum, kum, kum.
Co mówi kotek, gdy mleczka by chciał? Miau, miau, miau.
Co mówi kura, gdy znosi jajko? Ko, ko, ko.
Co mówi kogut, gdy budzi się w kurniku? Ku-ku-ryku.
Co mówi koza, gdy jeść jej się chce? Me, me, me.
Co mówi krowa, gdy brak jej tchu? Mu, mu, mu.
Co mówi piesek, gdy kość zjeść by chciał? Hau, hau, hau.
Co mówi baran, gdy spać mu się chce? Be, be, be.
Co mówi ryba, gdy powiedzieć coś chce?
Nic! Przecież ryby nie mają głosu!

Leave Your Reply