Zadania do wykonania 18.05.2020

DZIECI MŁODSZE (3-4 LATKI)

1. Galeria radości – Poproście mamę lub tatę, aby pokazała Wam zdjęcie, na którym jesteście radośni i uśmiechnięci. Spróbujcie opowiedzieć o okolicznościach, w których fotografia została wykonana, powiedzcie, co sprawiło, że jesteście na zdjęciu radosne, z kim byliście, co wtedy robiliście? Narysujcie swój radosny portret. Pokolorujcie “Optymistyczne ramki” i wklejcie do środka swoje zdjęcie lub rysunek. – RAMKA

2. Co się kryje w sercu na dnie? – Niech mama lub tata ułożą Ci na dywanie fotografie (lub pokażą na komputerze) obrazujące różne emocje i uczucia. Oglądnij je i opisz, co się na nich znajduje. Następnie mama lub tata przeczytają Ci wiersz, a Ty spróbuj odgadnąć, o jakim uczuciu jest mowa w danym fragmencie, pokaż odpowiednią fotografię. – obrazek 1, obrazek 2, obrazek 3, obrazek 4

“Co się kryje w sercu na dnie? Kto przeczyta ten odgadnie.
Marcin Brykczyński

Co się kryje w sercu na dnie?
Kto przeczyta ten odgadnie.
A kto zbytnio się z tym biedzi,
łatwo znajdzie odpowiedzi,
bo na końcu, w spisie treści,
autor dla was je umieścił.
(…)
Siedzę w kącie, głowę zwieszam.
Nawet żart mnie nie rozśmiesza.
Niech więc ktoś tę sprawę zgłębi:
jakie mnie uczucie gnębi?

Ciągle tańczę, skaczę, śpiewam,
chcę, by śmiechem świat rozbrzmiewał!
Przejrzej znanych uczuć listę,
które jest tu oczywiste?
(…)
Kocham mamę, kocham tatę,
bo są dla mnie całym światem!
Pośród wszystkich uczuć na świecie
to najłatwiej odgadniecie,
więc pożegnać się już mogę,
biorąc je ze sobą w drogę…

3. Muzyczne emocje – posłuchaj piosenki, a potem spróbuj nauczyć się jej z mamą lub tatą 🙂 – KLIK

4. Od smutku do radości – Poproś mamę lub tatę o ułożenie na stoliku ilustracji. Ułóż je we właściwej kolejności, opowiadając historię, która się wydarzyła. – ilustracja 1, ilustracja 2, ilustracja 3

5. Dobry humor – zabawa paluszkowa

Gdy dobry humor masz,
dosięgnąć możesz gwiazd.
(uniesienie dłoni nad głowę,
łączenie i energiczne otwieranie palców)
Przytulasz wszystkich wkoło
(ściskanie obu dłoni)
i bawisz się wesoło.
(wykonanie dłońmi “młynka”)
Zarażasz tym humorem:
(przesyłanie całusów)
rano, w południe, wieczorem
(wyliczanie na palcach jednej ręki do trzech)
i wkrótce wszystkich wkoło
(zatoczenie rękami dużego koła)
też bawią się wesoło.

6. Wykonaj karty pracy

karta pracy 1
karta pracy 2
karta pracy 3
karta pracy 4
karta pracy 5

DZIECI STARSZE (5-6 LATKI)

1.„Żart” – rozmowa na temat opowiadania-pobierz

Dzieci słuchają opowiadania Magdaleny Ledwoń „Żart”. Po jego wysłuchaniu próbują wyjaśnić, czym jest żart i czym się różni od kłamstwa. Wspólnie odpowiadają również na pytanie zawarte na końcu opowiadania: „A czy Ty, wiesz kiedy i z czego żartować nie wypada?”. Następnie wymieniają cechy dobrego żartu. Jako podsumowanie tej rozmowy warto podać kilka przykładów „złych żartów” np. dla żartu nie wolno nikogo popychać; nie wolno mówić, że komuś stała się krzywda przez żarty kolegów, jeżeli to nie jest prawda; można odmówić udziału w  żartach, jeżeli ktoś tego nie lubi lub po prostu sobie tego nie życzy; śmiejemy się zawsze z kimś, a nie z kogoś.

2.Moje emocje – Czy potrafisz rozpoznać emocje na obrazkach?-pobierz obrazki. Pomyśl w jakich sytuacjach nam one towarzyszą?.A Ty jaki masz dzisiaj humor?

3.Dorysuj miny – Dzieci otrzymują karty pracy-pobierz i wykonują zadanie z pomocą rodziców (dzieci które potrafią czytać wykonują zadanie samodzielnie) zgodnie z instrukcją słowną. Przyjrzyjcie się dokładnie obrazkom. Przeczytajcie wyrażenia, które są w chmurkach – jak myślicie, co może myśleć dziecko, nad którym w chmurce jest wyrażenie: „HA HA” / „HU HU” /„OH” / „HO HO” / „HE HE” / „HI HI”? Dorysujcie właściwe miny dzieci na obrazkach.

4.Dotknij oka, a nie ucha – doskonalenie orientacji w schemacie ciała. Rodzic wydaje proste polecenia typu: Dotknij oka, a sam dotyka swojego ucha. Dzieci muszą wykonać polecenie i nie dać się zwieść tym, co robi prowadzący.

5.Pomaluj tyle obrazków ile wskazuje cyferka-kliknij

6. Niedokończone zdania. Zadaniem dziecka jest dokończyć zdania:
• Radość to…
• Lubię sprawiać radość innym poprzez…
• Jestem radosny, kiedy…
• Mój kolega jest radosny, gdy ja…

7.„Nietypowa gimnastyka”. Dzieci wykonują ruchy zgodnie z treścią wiersza.

„Nietypowa gimnastyka”
(Magdalena Ledwoń)

Na safari gimnastyka:
wąż na jednej skacze nodze,
(podskoki na jednej nodze)
małpka w wodzie bryka, fika,
(podskoki obunóż)
żyrafa po drzewie chodzi.
(marsz w miejscu i kiwanie palcem)
Hipcio robi pajacyka,
(pajacyki)
hiena się przed myszką chowa.
(obrót wokół własnej osi)
Struś pod piaskiem cały znika
(przysiad z zasłonięciem oczu)
i wystaje tylko głowa.
(krążenie głową)
Ryknął lew niemal bezgłośnie,
(nabranie powietrza w płuca i wypuszczenie go
przez szeroko otwartą buzię)
zebrze napędził tym stracha,
(bieg po obwodzie koła)
więc ucieka, gdzie pieprz rośnie,
słoń uszami za nią macha.
(dłonie położone na uszach,
zbliżanie łokci do środka i rozsuwanie ich na boki)
To już koniec jest wycieczki.
(marsz w miejscu)
Uwierzyłeś w te bajeczki?

Zachęcamy dzieci z grupy „Biedronki” do uzupełnienia zadań w ćwiczeniach „Plac Zabaw” 4, strony 19-21.

Leave Your Reply