Zadania do wykonania 20.05.2020

DZIECI MŁODSZE (3-4 LATKI)

1. „Szukamy ciemności” – zabawa przygotowująca do tematu dnia.

Szukamy  najciemniejszego miejsca w domu. Po wspólnym ustaleniu, gdzie ono jest, udajemy się tam i siadamy z dzieckiem. Dziecko zamyka oczy, trzymając za ręce osobę dorosłą lub rodzeństwo. Chwilę przebywamy w tym miejscu. Dziecko opowiada, jak się czuło w ciemności.

2. Poproś Rodzica o przeczytanie wiersza i porozmawiajcie na jego temat.
CIEMNOŚĆ”

Ciemność tuli las i pola,
W ciemnej ciemni ciemna rola.
Ciemne sady, ciemne stawy,
Noc nalewa w rzekę – kawy.
Ciemne domy gubią kształty,
Drzewa mają pień zatarty.
Nawet Burek, pies domowy,
Ciemną nocą ma wzrok sowy.
Jaś ciemności się nie boi,
Ciemną ciemność nam oswoi.
Ma latarkę do pomocy,
Pstryk – wyłączył ciemność z nocy.

3. „Straszydło” – wykonanie z plasteliny/ masy solnej , bibuły, sznurka – Straszydła. Czekamy na zdjęcia Waszych Straszydeł 🙂

4. „Tańczące straszydła” Zabawa muzyczna Wymyślony taniec do ulubionej piosenki lub muzyki.

5. Zasłaniamy rolety (lub czekamy do wieczora, gdy już się ściemni ), a za naszymi plecami włączamy lampkę- najlepiej taką „biurową”, światłem skierowaną na ścianę. Wraz z dzieckiem rękoma tworzymy różne figurki, których cień pada na ścianę. A może spróbujecie opowiedzieć jakąś historię? Wymyślić bajeczkę ? Zaproście rodziców, siostrę czy brata. Pamiętajcie o używaniu ” MAGICZNYCH SŁÓW” Dzień Dobry, Proszę, Dziękuję 😉 Bardzo jesteśmy ciekawe co lub kto pojawi się na Waszych ścianach 😉

6. Strach ma wielkie oczy – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Dziecko biega po pokoju w rytm wyklaskiwanego rytmu przez rodzica. Na mocne klaśnięcie dziecko udaje, że jest przestraszone
– nieruchomieje i szeroko otwiera oczy i usta. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.
– Dumny jak paw – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko w przysiadzie podpartym. Kiedy rodzic powie hasło dumny jak paw, powoli prostuje się i spaceruje po pokoju z lekko uniesioną głową. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.
– Odważny jak lew – ćwiczenie równoważne. Dziecko ma za zadanie przejść po kładce (utworzonej z koca) nad wielką rzeką. Przechodzi, stawiając stopę za stopą.
– Zły jak osa – zabawa bieżna. Dziecko biega swobodnie po dywanie pomiędzy kilkoma rozłożonymi chusteczkami. Na hasło: osa, rodzic udaje osę, a dziecko biegnie do najbliższej chusteczki, aby jak najszybciej schronić się przed rozwścieczonym owadem.
– Łagodny jak baranek – ćwiczenie uspokajające. Dziecko leży spokojnie i odpoczywa. Wykonuje głębokie wdechy i wydechy nosem. W tle można włączyć dowolny spokojny utwór instrumentalny

7. Posłuchaj i naucz się piosenki w języku angielskim. Spróbuj zatańczyć tak jak w piosence 🙂 – KLIK

 

DZIECI STARSZE (5-6 LATKI)

OSWAJAMY SIĘ Z CIEMNOŚCIĄ

Czy boicie się czasem, gdy jest ciemno? NIEPOTRZEBNIE!
Wystarczy spojrzeć w niebo na uśmiechnięty księżyc i gwiazdy. Kiedy księżyc chodzi po niebie, można spać spokojnie. To nic, że czasem chmury zakrywają księżyc, on zawsze świeci i uśmiechając się spogląda na nas. A sama ciemność jest niezwykła. Pamiętajcie!

1. Wiersz – prosimy Rodzica o przeczytanie
„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”
Ewa Szelburg-Zarembina

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać,
bo w ciemnym pokoju czar może się stać…
Ach! W ciemnym pokoju, powiadam wam, dzieci,
lampa Aladyna czasem się świeci…
Ach! W ciemnym pokoju wśród łóżka poduszek
spoczywa z rodzeństwem sam Tomcio Paluszek…
Ach! W ciemnym pokoju podobno, na pewno
zobaczyć się można ze Śpiącą Królewną…
Ach! W ciemnym pokoju Kot, co palił fajkę,
opowiedzieć gotów najciekawszą bajkę,
a wysoka czapla chodzi wciąż po desce
i pyta się dzieci: Czy powiedzieć jeszcze?

Rozmowa w nawiązaniu do treści wiersza:
• Dlaczego ciemnego pokoju nie trzeba się bać?
• Jakie postacie z bajek możemy sobie wtedy wymyślić?
• Co wy widzicie, gdy jesteście w ciemnym pokoju?
• Czy to jest miłe czy nie? Dlaczego?
• Jaką miłą postać chcielibyście zobaczyć w swoim ciemnym pokoju?
• Dlaczego?

2. Zabawa w skojarzenia „Ciemność”
Zastanówcie się, gdzie lub kiedy panuje ciemność, czy tylko nocą w pokoju, gdy światło jest zgaszone?
Nasze pomysły:
np. w tunelu jest ciemno,
np. gdy zamykamy oczy to robi się ciemno, itp.

3. Propozycja zabawy ruchowej w parach „W ciemnościach”
Rodzic (lub rodzeństwo) zamyka lub przewiązuje chustką oczy. Dziecko bierze tę osobę za rękę i powoli, ostrożnie wędrują po mieszkaniu. Zabawa trwa kilka minut a potem następuje zmiana ról. Istotą zabawy jest wzajemne zaufanie i radość ze wspólnej zabawy.

4. Zabawa „Emocje”– wskażcie na ilustracjach:
• dziecko radosne,
• dziecko smutne,
• dziecko, które się boi
• dziecko, które się złości
• dziecko, które krzyczy
• dziecko, które……. pomyślcie i dokończcie sami

5.Zabawa ruchowa z poduszkami – KLIK

6.Popatrz na obrazek i odpowiedz sobie na pytanie – KLIK
Dodatkowo zagraj w ruletkę:
ruletka 1 – potrafię zrobić taką minę
ruletka 2 – moje emocje

7. „Kolorowe emocje”- praca plastyczna połączona z ćwiczeniami oddechowymi.
Przygotujcie kartkę A4, słomkę do napojów, farby plakatowe, pędzelek i kilka pojemniczków z kilkoma kroplami wody. Do każdego pojemniczka z wodą dodajcie trochę farby plakatowej wybierzcie te kolory, które lubicie. Następnie pędzelkiem nabierajcie po trochu powstałej mieszanki i zróbcie z niej kleks na kartce. Następnie weźcie słomkę i rozdmuchajcie kleks farby na kartce. Powtórzcie czynność z wszystkimi kolorami, które przygotowaliście. Na kartce powstaną kolorowe potworki, którym po wyschnięciu można dorysować śmieszne miny flamastrem.

8. Bajka „Spotkanie z Supermenem” – poproś o przeczytanie

9. Propozycja na II śniadanie – przepis na „strasznego tosta”.
SMACZNEGO!

Leave Your Reply