Zadania do wykonania 27.04. 2020

DZIECI MŁODSZE (3-4 LATKI)

1.Polska – swobodne wypowiedzi dzieci na temat Polski (Co to jest Polska? Z czym kojarzy wam się Polska? Gdzie znajduje się Polska na mapie?)

2.Oglądanie filmu „Polak Mały” – KLIK

3.Godło – puzzle – praca z wykorzystaniem obrazka. Wycinanie obrazka, pocięcie wzdłuż linii oraz ułożenie w całość.KLIK

4.Rozmowa na temat symboli narodowych, szacunku do nich połączona z oglądaniem ilustracji. O czym będziemy dzisiaj rozmawiać? Kto obchodzi swoje święto? Rozwiązanie zagadki:

Biel jest na niej i czerwień, powiewa, gdy wiatr się zerwie.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej.

5.Demonstracja flagi połączona z recytacją wiersza „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

Barwy ojczyste Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel jest i czerwień,
Czerwień – to miłość, Biel serce czyste…
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Wspólne powtarzanie fragmentów utworu.

6. Wysłuchanie pierwszej zwrotki hymnu Polski – Mazurek DąbrowskiegoKLIK

7.  Flaga Polski do wyklejania plasteliną wspólnie z rodzicami. – KLIK

DZIECI STARSZE (5-6 LATKI)

W tym tygodniu zajmiemy się tematem „Tajemnice książek”.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Aksjomat mamy dla Was kolejne zadania do wykonania.

1.Na początek odgadnijcie zagadkę (J. Stec „Zagadki dla najmłodszych”):

„Choć nie ma zamka ani kluczyka,
często otwierasz ją i zamykasz.
W swoim wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści” (książka)

2.Następnie Rodzic może zadać Dziecku pytania typu:
– Co to jest książka?,
– Jak zbudowana jest książka?
– Jakie są rodzaje książek?,
– O czym mogą opowiadać książki?-
– Czego możemy się dowiedzieć z książek?,
– Jaka jest twoja ulubiona książka?

3.„Ulubiona książka”-Przyklej we właściwych miejscach książki i obrysuj ulubioną książkę Justynki-pobierz. Jaka jest Twoja ulubiona książka?

4.„Nasza wspólna bajka”  Zadaniem Rodzica będzie rozpocząć bajkę (pobierz) np. słowami „Dawno temu nieopodal małej wioski”, a zadaniem Dziecka dokończyć zdanie. Następne zdanie znów zaczyna Rodzic i na zmianę z Dzieckiem można ułożyć własna bajkę.

5.„Bajeczka o Lwie Leonie”-Poproś Rodzica o przeczytanie tekstu bajki (pobierz). Jeśli potrafisz czytać możesz to zrobić samodzielnie. Powiedz jakie słowa zostały zastąpione obrazkami.

6.„Nasza bajeczka”-Poproś Rodzica o zapisanie zdań ułożonej przez Was bajki. Niektóre słowa można zastąpić obrazkami tak, jak w bajce o Leonie, więc zadaniem Dziecka będzie narysować te obrazki. Po skończonej pracy wspólnie z Rodzicem przeczytajcie powstałą bajeczkę

7.„Co to za bajka?” Wykonaj zadanie-pobierz. Jeśli prawidłowo wkleisz literki powstanie tytuł bajki. Spróbuj odczytać tytuł bajki lub poproś o to Rodzica. Narysuj bohatera tej bajki.

8.„Jaś i Małgosia” Zaprowadź Jasia i Małgosię do chatki z piernika (pobierz)

9.Jeśli masz ochotę wykonaj zadanie-pobierz

10.Dla dzieci chętnych poznanie literki “F,f” małą i wielką, drukowaną i pisaną. Oto propozycja kilku ćwiczeń, do poprawnej wymowy głoski F:

-Nabierz dużo powietrza i dmuchaj! Wykorzystaj piórka, piłeczki, kawałki papieru, watę!
-Zbuduj labirynt z klocków i przeprowadź nim piłeczkę, nie używając rąk, lecz sterując powietrzem!
-Naśladuj królika, układając górne ząbki na dolnej wardze.
-Zabawy słowne :
•dzielenie słów – FOKI i FALE na sylaby i głoski, wskazanie w nich głoski w nagłosie i wygłosie.
•wymyślanie wyrazów na sylaby FA i FO.
•zastępowanie głoski F innymi głoskami w wyrazie – FOKI ( soki, loki, boki, koki), FALE – (sale, żale), utworzenie nowych słów.
-Dla utrwalenie literki F – pobierz

Zadania do wykonania dla „Biedronek” z książki „Plac zabaw 5 – latka”  cz. 4 str. 5 – 9