Zadania do wykonania 29.05.2020

DZIECI MŁODSZE (3-4 LATKI)

1. “Z kwiatka na kwiatek” – zabawa sensoryczna.
Rozkładamy na podłodze materiały o różnej strukturze- gładkiego, szorstkiego, miękkiego. Dzieci chodzą po materiale bez butów i skarpetek. Jeżeli mają Państwo w domu bibułę można rozłożyć ją na podłodze i poprosić dzieci, żeby spróbowały ugnieść ja stopami tak, aby uformować kulki. Komu się udało ugnieść stopą kule? Brawo!

2. Co lubię robić z moją mamą? – zabawa rzutno-chwytna z piłką.
Ta zabawa jest już wam znana:) Rzucamy do siebie nawzajem piłkę i głośno liczą do 10. Gdy wykonane zostaną dziesięć rzutów, osoba trzymająca piłkę opowiada o tym, jak lubi spędzać czas ze swoją mamą, co wprawia i ją, i mamę w doskonały nastrój, gdy robią to wspólnie. Gdy wypadnie na rodzica- rodzic opowiada, jak lubi spędzać czas ze swoim dzieckiem
3. Utrwalenie nazwy członków rodzinyKLIK
Powtórz 5 razy:

father – tata
sister – siostra
brother – brat
grandmother – babcia
grandfather – dziadek

4. Czym zajmuje się w domu mama – rozwiązywanie zagadek słownych.
Dzieci słuchają zagadek słownych . Zastanawiają się, jakie obowiązki wykonuje w domu mama. Przykładowe zagadki:
I mama i pralka mocno się natrudzą, gdy synek lub córka bardzo się ubrudzą. (pranie)
Głośna maszyna sunie po dywanie, i już żaden śmieć, na nim nie zostanie. (odkurzanie)
Ogień pod garnkiem płonie, bucha z niego para, same pyszne dania będziemy jeść zaraz. (gotowanie)
Żeby koszulka zmarszczek nie miała, moja mamusia ją… (uprasowała)
„Każda rzecz ma swoje miejsce” – mama to powtarza. Więc pozbieraj swe zabawki I się nie obrażaj!. (sprzątanie)
Bierze kąpiel filiżanka, biorą też talerze. Po obiedzie wielki garnek także kąpiel bierze. (zmywanie naczyń)
7. “Dziecięce SPA” – masażyk relaksacyjny dla mamy z wykorzystaniem wierszyka Magdaleny Ledwoń.
Moja mama Moja mama ma piękne oczy (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolicach oczu)
i nosek ma najpiękniejszy. (głaskanie nosa z góry na dół, od nasady, do czubka)
Gdy się śmieje, śmieje się świat, (delikatne uderzanie opuszkami palców w okolicach ust)
bo śmiech mamy jest najszczerszy.
Moja mama ma ładne włosy (wkładanie palców we włosy i masowanie skóry głowy)
i policzki śliczne, rumiane. (delikatne chwytanie palcami skóry twarzy)
Gdy urosnę, będę jak mama (przeciąganie się jak przy wstaniu z łóżka)
I, jak ona, z uśmiechem z łóżka wstanę.
8. Zabawa ruchowa „Na rowerek z tatą”.
Dziecko, rodzice i rodzeństwo kładą się na plecach na dywanie, unoszą nogi i wykonują naprzemienne ruchy nogami, naśladując jazdę na rowerze. Można powtarzać rymowankę , którą dziecko powinno znać: „ Jedzie rowerek na spacerek na słoneczko , na wiaterek
9. „Moja rodzina”- prezentacja dla przedszkolaków.
Zagadki na spostrzegawczość i pamięć, rysowanie (potrzebne będą kredki i kartka) – LINK

 

DZIECI STARSZE (5-6 LATKI)

PIKNIK RODZINNY

1. Na początek trochę ruchu w zabawie „Kto jak skacze”

2. Opowiadanie logopedyczne „Piknik Kubusia Puchatka” – poćwicz z dorosłym.
Dzień był bardzo pogodny. Kubuś Puchatek, Króliczek, Prosiaczek, Tygrysek i Kłapouchy postanowili zaczerpnąć świeżego powietrza, więc zaplanowali udać się do lasu na piknik. Puchatek i Prosiaczek przygotowali koszyk (robimy z języka „koszyk” – boki i przód języka unosimy do góry tak, aby na środku powstało wgłębienie) i wypełnili go po brzegi przysmakami (wyciągamy język-koszyk z buzi i „wkładamy” do niego przysmaki – dzieci mówią, jakie). Tygrysek i Kłapouchy przygotowali soki i słomki do picia. Natomiast Królik zabrał duży koc (wysuwamy szeroki język na brodę). Kiedy wszystko było już gotowe przyjaciele ruszyli do lasu (wypowiadamy: tup, tup). Podążając leśnymi ścieżkami obserwowali skaczące po gałęziach drzew wiewiórki z puszystymi ogonkami (skaczemy jak wiewiórki – dotykamy czubkiem języka na przemian górnych i dolnych zębów zaczynając od lewej strony). Słyszeli wesołe ćwierkanie ptaków (wypowiadamy: ćwir, ćwir) oraz kumkanie żab (wypowiadamy: kum, kum). Kiedy dotarli na leśną polanę rozłożyli koc (wysuwamy szeroki język na brodę). Przyjaciele zmęczeni drogą rozsiadają się wygodnie na kocu i zabierają się do jedzenia pyszności z koszyka (mlaszczemy). Po zjedzeniu smakołyków piją pyszne soki (udajemy, że pijemy sok przez słomkę). Wszystko było bardzo smaczne (oblizujemy wargi ruchem okrężnym). Kiedy już się posilili, postanowili pospacerować po lesie. Puchatek dostrzegł kilka dorodnych grzybów, które delikatnie zerwał i włożył do opróżnionego wcześniej koszyka (robimy koszyk z języka – boki i przód języka unosimy do góry tak, aby na środku powstało wgłębienie i wkładamy do niego grzyby). Króliczek nie miał szczęścia do grzybów, ale pod jednym bardzo dużym drzewem zauważył norę lisa (otwieramy buzię szeroko i cofamy język jak najdalej do tyłu). Był tym odkryciem tak poruszony, że natychmiast pobiegł o wszystkim powiedzieć przyjaciołom (biegniemy – dotykamy kolejno zębów górnych potem dolnych, zaczynając od prawej strony). Przyjaciele spotkali również rodzinę saren i małe dziki, które uśmiechały się do nich wesoło (uśmiechamy się). Kiedy tak spacerowali po lesie zaczęło się ściemniać. Przyjaciele udali się więc w drogę powrotną do domu. Byli już bardzo zmęczeni (ziewamy). Położyli się do łóżek i szybko zasnęli po dniu pełnym wrażeń (chrapiemy).

ćw. A. Kopycińska-Baranienko

3. Obejrzyj ilustrację „Piknik z rodziną” i wymyśl jakąś ciekawą historyjkę (obrazek).
Proponujemy również zabawy z obrazkiem.
• „Zagadki słownikowe” – rodzic wybiera element z obrazka i mówi pierwszą sylabę, zadaniem dziecka jest dokończenie słowa
• „Zagadki głoskowe” – zadaniem dziecka jest wyszukanie na obrazku elementów które zaczynają się na podaną głoskę, np. na „k” (koc)
• „Poćwicz pamięć” – przez chwilę dziecko ogląda obrazek, zapamiętuje szczegóły, Rodzic zakrywa obrazek i zadaje pytania np. jaki kolor ma bluzka mamy, ile jest chmur na niebie itd.

4. Zabawa „Piknikowy kosz” – dla całej rodziny
Siadamy sobie wygodnie w dowolnej pozycji. Pierwsza osoba wypowiada zdanie: do kosza piknikowego zapakuję … . Następna osoba powtarza zdanie poprzednika i dodaje swój element, kolejne osoby powtarzają zdanie, wszystkie poprzednie elementy i dodają własny itd., itd. Elementy nie mogą się powtarzać.

5. „Koszyk piknikowy – działanie plastyczne. (koszyk piknikowy)
Wydrukuj jeden z koszy piknikowych i narysuj, co można zabrać na piknik. Możesz przypomnieć sobie słowa z poprzedniej zabawy.

6. „Gamusiowa Rodzinka” – pobaw się z piosenką i zobacz, jak mile spędza czas – KLIK

7. „Piknikowa gra” – dwie wersje (piknikowa gra/piknikowa gra z napisami)
Materiał zawiera 3 plansze z 32 kartami do gry typu „Ja mam. Kto ma?” z obrazkami przedstawiającymi atrybuty lata i wakacji. Wydrukowane, wycięte wzdłuż przerywanej linii i potasowane karty rozdajemy wśród graczy. Wybrana osoba rozpoczyna grę, wykładając kartę i odczytując zdania i nazwy obrazków przedstawionych na karcie. Osoba, która ma kartę z obrazkiem wymienionym przez pierwszego gracza, kontynuuje grę. Ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa.

8. „Piknikowe przekąski”
W słoneczne dni, warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Korzystaj z ładnej pogody na różne sposoby – wybierz się na rower, na pieszą wycieczkę lub zorganizuj piknik! To szczególna atrakcja dla dzieci, ale piknik to także dobry sposób na spędzenie czasu z Rodziną. Przygotuj różne przekąski i napoje, zapakuj wszystko do kosza piknikowego i znajdź odpowiednie miejsce, doskonałe do wspólnego relaksu. Poniżej znajdziesz pomysły na pyszne, piknikowe menu. Najszybsze i najzdrowsze przekąski piknikowe to po prostu warzywa i owoce w czystej postaci.
WARZYWA
W całości lub w kawałkach. Pokrój w słupki marchewkę, ogórka, czerwoną paprykę i pora – będą świetne do chrupania. Zabierz ze sobą jeden z domowych dipów, by zanurzać w nim warzywa – sos jogurtowy czy hummus będzie do tego idealny. Nie zapomnij o małych pomidorkach koktajlowych i rzodkiewkach! Włożone do hermetycznych pojemników na żywność na pewno przetrwają wyprawę.
OWOCE
Nektarynki, brzoskwinie, jabłka, gruszki, truskawki czy banany możesz umyć i zabrać w całości w pojemnikach na owoce. Ale możesz również przygotować z nich owocową sałatkę! Dzieci chętniej sięgną po owoce w takiej formie. Pokrojone w kostkę i plasterki owoce skrop sokiem z cytryny, który zapobiegnie ich czernieniu.
CIASTECZKA OWSIANE
Połącz to, co słodkie z tym, co zdrowe i upiecz szybkie ciasteczka owsiane! Wystarczy mąka (pszenna lub ryżowa), płatki owsiane, miód i odrobina masła. Do składników dodaj również zmielone migdały, wiórki kokosowe i suszoną żurawinę, by ciasteczka były jeszcze pyszniejsze i pożywniejsze. Roztopione w rondelku masło przelej do sypkich składników i dokładnie wymieszaj do powstania masy. Ulep z niej ciasteczka, wstaw do piekarnika i piecz około 15 minut. Prawda, że proste?

8. Bajka dla dzieci „Piknik” – możesz obejrzeć w wolnej chwili – KLIK

9. „Piknik” kolorowanka XXL (kolorowanka XXL)

10. „Złapane w kadr” – ciekawe wydarzenia z pikniku do narysowania (złapane w kadr)

 

 

Leave Your Reply